ARAÇ SORGULAMA

Turkiye.gov.tr, online olarak araç sorgulama imkanı sunmaktadır. Aracın plaka numarasını girerek araç marka, model, sahip belge tarihi, tescil birimi, renk, cinsi, çalıntı olup olmadığı, hak mahrumiyeti bulunup bulunmadığı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Araç sorgulama için yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Araç plaka sorgulaması hizmetinden yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip, TC Kimlik No’nuzu bildirerek, 1 TL karşılığında “e-Devlet şifresi” almanız gerekmektedir. Bütün işlemler için bu şifre size gerekecektir.

ARAÇ BORÇ SORGULAMA

Aracın vergi borcu olup olmadığını öğrenmek çok kolay. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Motorlu Taşıt Vergisi Sorgulama Ekranı’na plaka no, tc kimlik no ve tescil tarihi yazılarak, araç borç sorgulaması yapabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisini buradaki yönlendirmelerle isterseniz kredi kartı ile taksitli ödeyebilirisiniz.

ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

Aracınızın TÜVTurk’teki muayene kayıtlarını yukarıdaki link yoluyla sorgulayabilirsiniz. Araç Muayene Sorgulaması için, açılacak ekrana aracınızın plakasını yazmak yeterli olacaktır. Yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştiriniz..

ARAÇ VERGİ SORGULAMA

2011 yılında aracınız için ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyeceğinizi öğrenmek için Gelirlerler İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde online olarak sorgulama yapabilirsiniz. 2008 ve diğer yılların Motorlu Taşıtlar Vergisi’sini sorgulamak için, ilgili kutucuklardan araç tipini seçmeniz, aracın yaşını belirlemeniz ve motor silindir hacmini belirtmeniz gerekiyor. Yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştiriniz..

Tramer adresinden araçla ilgili plaka , şasi no bilgilerini doldurarak sigorta şirketi ve acenta sorgulayabilirsiniz..

Tramer adresinden araçla ilgili plaka , şasi no bilgilerini doldurarak sigorta şirketi ve acenta sorgulayabilirsiniz..

Poliçe basamak hesaplama adımı, süresi bitmekte olan poliçelerin yenilemelerinde uygulanması gereken poliçe basamağını tespit etmek için kullanılmalıdır. Dönem içinde gerçekleşen hasarlar da dikkate alınarak uygulanması gereken basamak bilgisinin tespitine olanak sağlanmaktadır..

Tramer adresinden araçla ilgili plaka , şasi no bilgilerini doldurarak sigorta şirketi ve acenta sorgulayabilirsiniz..

Poliçe basamak hesaplama adımı, süresi bitmekte olan poliçelerin yenilemelerinde uygulanması gereken poliçe basamağını tespit etmek için kullanılmalıdır. Dönem içinde gerçekleşen hasarlar da dikkate alınarak uygulanması gereken basamak bilgisinin tespitine olanak sağlanmaktadır..

ARAÇ KASKO DEĞERİ SORGULAMA

Marka ve modelini seçerek Araç Kasko Değeri Sorgulaması yapabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştiriniz..

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın resmi sitesindeki “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama” sayfası yoluyla “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması” yapabilirsiniz. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması için, “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulaması için sürücü belge numarası ile ehliyet alınan ili girmeniz yeterli olacaktır girmeniz yeterli olacaktır. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama için yukarıdaki linke tıklayınız.

Tramer.org.tr sitesinin “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tunanağı Sorgulama” sayfası yoluyla “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tunanağı Sorgulama” yapabilirsiniz. Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tunanağı Sorgulaması için, “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tunanağı Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

İl, ilçe ve sigorta şirketi seçerek size en yakın trafik acentesine ulaşabilirisiniz..

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yanı sıra, diğer tüm konulardaki vergileriniz konusunda bilgi alabilir, vergi mevzuatı konusunda bilgilenebilir, vergilerinizi online olarak hesaplayabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak işleminizi gerçekleştiriniz.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne dahil Araç Tipi kategorileri: 1- Otomobil, Kaptıkaçtı, Arazi Taşıtı ve Benzerleri. 2- Motosikletler. 3- Minibüsler. 4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar. 5- Otobüs ve Benzerleri. 6- Kamyon, Kamyonet, Çekici ve Benzerleri.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşı kategorileri: 1-3 yaş – 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş, 16 ve yukarı yaş.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Motor Silindir Hacmi Kategorileri: 1- 1300 cm3 ve aşağısı. 2- 1301-1600 cm3’e kadar. 3- 1601-1800 cm3’e kadar. 4- 1801-2000 cm3’e kadar. 5- 2001-2500 cm3’e kadar. 6- 2501-3000 cm3’e kadar. 7- 3001-3500 cm3’e kadar. 8- 3501-4000 cm3’e kadar. 8- 4001 cm3 ve yukarısı.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödeyebileceğiniz bankalar: Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Fortisbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Oyakbank (ING Bank), HSBC Bank, Şekerbank, Anadolubank, Tekfenbank, Tekstilbank, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası.Not: İçinde bulunulan yıla ait Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitlerinden vadesi geçenler bankalardan ödenebilmektedir.
  • Otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan ağırlıkları:2000 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için tıklayınız
  • 2001 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için tıklayınız
  • 2002 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için tıklayınız

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Mevzuat” portalına giderek, Motorlu Taşıt Vergisi Kanunu seçebilir ve MTV Kanunu madde madde inceleyebilirsiniz. Başlıklar: Verginin Mevzuu, Tanımlar, Mükellef, İstisnalar, Vergileme Ölçü ve Hadleri, Mükellefiyetin Başlaması, Mükellefiyetin Sona Ermesi, Verginin Tarh-Tebliğ ve Ödenmesi, Yetki, Vergiye Etki Eden Değişiklikler, Bildirme ve Sorumluluk, Gider Kaydedilmeme Hali, Paylar, Kaldırılan hükümler, Geçmil Yıllara Ait Vergi ve Resimler, Yürürlülük Tarihi, Yürütme Yetkisi, vb

Gelen Aramalar: araç sorgulama,ARA SORGULAMA,şase numarasından araç sorgulama,şase no ile araç sorgulama,ara? vergi sorgulama,araç şase sorgulama,ara? sorgulama,araç sorgula,araç tipi sorgulama,motor sase sorgulama